Materiały używane do produkcji drzwi

Mieszkanie w domu jednorodzinnym ma wiele zalet, zwłaszcza kiedy jest położony w cichej i spokojnej podmiejskiej okolicy. Jednak taka lokalizacja niesie ze sobą pewne ryzyko, między innymi włamania, dlatego wykańczające nasze wymarzone lokum trzeba zadbać o solidne drzwi wejściowe zewnętrzne, gwarantujące bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Właściwy wybór stolarki drzwiowej ma też wpływ na wygląd całego budynku i jego energooszczędność, zmniejszając wysokość rachunków za ogrzewanie.

We wszystkich marketach budowlanych mamy olbrzymi wybór różnego rodzaju skrzydeł drzwiowych, ale w wielu przypadkach są niestety wykonane z niskiej jakości materiałów, co negatywnie wpływa na ich trwałość. Powiedzmy sobie szczerze, że w tym przypadku cena zazwyczaj ma duże znaczenie, a tanie drzwi zewnętrzne z pewnością nie przetrwają wielu lat intensywnego użytkowania. Dlatego przy ich wyborze trzeba kierować się kilkoma sprawdzonymi zasadami, a największą uwagę należy zwrócić na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Dostępne modele można zasadniczo podzielić na trzy grupy, metalowe, drewniane oraz zrobione z tworzywa sztucznego, czyli PCV i od naszych preferencji czy zasobności kieszeni zależy, jakie wybierzemy.

Drzwi zewnętrzne metalowe – odporne na każde warunki.

W procesie ich produkcji najczęściej wykorzystuje się stal ocynkowaną, zarówno na profile szkieletu, jak i na jego pokrycie. W droższych modelach jest z kolei używane lżejsze, ale równie wytrzymałe aluminium. W obu przypadkach drzwi są ocieplane wewnątrz pianką poliuretanową, a z zewnątrz lakierowane proszkowo lub powlekane wytrzymałym laminatem. Takie drzwi nie tylko doskonale chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale ze względu na swoją wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, również przed próbami włamania.

Drzwi drewniane – ponadczasowa klasyka i elegancja.

Drzwi z metalu mają swoje zalety, ale jeśli zależy nam na połączeniu wytrzymałości z wyjątkową elegancją, to najlepiej wybrać klasyczne modele produkowane z wysokiej jakości drewna, w tym i z jego szlachetnych gatunków. Drzwi drewniane zewnętrzne to prawdziwa ozdoba każdego budynku, zwłaszcza kiedy stanowią jedną kompozycyjną całość z innymi drewnianymi elementami wykończenia elewacji czy wyposażenia tarasu lub ogrodu. Naturalne drewno to znany od wieków materiał o dobrych właściwościach izolacyjnych, mający ponadto małą rozszerzalność cieplną, przez co takie skrzydło drzwiowe będzie zawsze zamykało się tak samo, niezależnie od warunków, w jakich będzie używane. Oczywiście z tego materiału są też produkowane drzwi wewnętrzne, podkreślające charakter i indywidualny styl każdego pomieszczenia.

PCV – tworzywo o wszechstronnym zastosowaniu.

Coraz więcej osób decyduje się też na tańsze, ale prawie tak samo odporne plastikowe drzwi zewnętrzne. PCV, z którego je wykonano to materiał powszechnie używany zarówno do stolarki okiennej, jak i drzwiowej, odporny na czynniki atmosferyczne. Drzwi z polichlorku winylu mają ościeżnicę właśnie z tego materiału, której wytrzymałość zwiększa się, montując specjalne wkładki aluminiowe. Skrzydło ma postać pojedynczej, tłoczonej płyty oklejonej najczęściej ochronną folią akrylową, a wewnątrz znajduje się szkielet z tworzywa lub blachy aluminiowej. Z PCV wytwarza się też popularne białe drzwi wewnętrzne nadal powszechnie spotykane w naszych domach i mieszkaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.