Garaże blaszane – rodzaje blach na pokrycie

Garaże blaszane to doskonała alternatywa dla swoich tradycyjnych, murowanych odpowiedników. Ich stosunkowo lekka konstrukcja znacznie ułatwia montaż i postawienie praktycznie na każdym płaskim i równym kawałku gruntu. Ich dużą zaletą jest też niska cena i dostępność w różnych wielkościach. Decydując się na nie, warto jednak wybierać tylko modele wykonane z wysokiej jakości blach, dobrze zabezpieczonych przed korozją.

Garaże blaszane po zmontowaniu szkieletu pokrywa się najczęściej dwoma rodzajami blach, ocynkowaną lub trapezową. Zazwyczaj wybierane jest to pierwsze rozwiązanie, a blachy tego typu dzielimy w zależności od rodzaju ocynkowania na:

  • ogniowo obustronnie cynkowane,
  • elektrolitycznie jednostronnie cynkowane,
  • elektrolitycznie obustronnie cynkowane.

Blacha ocynkowana ogniowo obustronnie ma charakterystyczny srebrzysty kolor i jest najbardziej odporna na wpływ czynników atmosferycznych. Nie wymaga dodatkowego malowania i w takim stanie może bez problemu przetrwać nawet 10 lat intensywnego użytkowania. Jest również odporna na uszkodzenia mechaniczne, a jej grubość wynosi około 0,5 mm. Garaże blaszane mogą też być pokrywane blachą ocynkowaną elektrolitycznie. Jej odmiana jednostronna, jak sama nazwa wskazuje, ma warstwę zabezpieczającą tylko po jednej stronie, co wpływa na jej niższą trwałość wynoszącą zaledwie 2-3 lata. Niewiele lepiej wygląda sytuacja z blachą dwustronną, którą również warto zabezpieczyć dodatkową powłoką antykorozyjną. Oprócz wymienionych rodzajów pokrycia można także nabyć blachy pokrycia trapezowe, powleczone akrylem i o wyjątkowo niskiej cenie. Nie są one jednak polecane, a ich trwałość jest zdecydowanie najniższa spośród wszystkich wymienionych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.